Rudzik na Bielanach

01 września 2024

Bielany Akustycznie – rok w muzycznej oprawie

Bielany od dawna przyciągają artystów, dla których malowniczy klimat tej dzielnicy stanowi niewyczerpane źródło inspiracji. To właśnie tutaj powstawały piosenki, które od dekad poruszają nasze serca. Rok temu Bielany stały się centrum wyjątkowego wydarzenia artystycznego – na rynku pojawiła się płyta „Bielany Akustycznie”, a jej utwory mogliśmy usłyszeć na żywo podczas wydarzenia „Żegnaj Lato na Bielanach”. Zarówno płyta, jak i koncert były hołdem dla artystów związanych z tą urokliwą dzielnicą.

 

 

Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie na Bielanach powstała piosenka „W moim magicznym domu” w repertuarze Hanny Banaszak. „To jest piosenka o domach na Barcickiej, Lubomelskiej i Cegłowskiej, które znałam jak własną kieszeń. Dla mnie były one esencją bezpieczeństwa. Czasami znałam te domy, ponieważ mieszkali tam moi koledzy z dzieciństwa. (…) Ta piosenka to emanacja moich uczuć do Bielan. I chyba dlatego wszyscy ją lubią – opowiada Magda Czapińska, autorka tekstu piosenki, która od zawsze mieszka na Bielanach. Warto dodać, że muzykę do tej piosenki skomponował Janusz Strobel – kompozytor i gitarzysta, który przez pewien czas był mieszkańcem Bielan.

 

Nasza ekipa koncertowa

 

Marek Dutkiewicz, mieszkając na Wawrzyszewie, napisał wiele piosenek uznawanych za kanon polskiej muzyki rozrywkowej, takich jak „Aleja gwiazd”, „Szklana pogoda”, „Dmuchawce, latawce, wiatr” oraz „Jolka, Jolka, pamiętasz?”. Sąsiadami Dutkiewicza byli również Anna Jantar, Jarosław Kukulski i ich córka, Natalia Kukulska. Przy ul. Reymonta 21 powstawały największe muzyczne hity lat 70. Na początku lat 90. w małym domku przy ulicy Kleczewskiej powstał tekst do piosenki, która zdobyła międzynarodowe uznanie. W 1994 roku Jacek Cygan napisał tekst do muzyki Stanisława Syrewicza, a piosenkę zaśpiewała Edyta Górniak, zdobywając drugie miejsce na Eurowizji.

 

Marek Dutkiewicz i nasza płyta

 

Od lat 80. na Chomiczówce mieszkał Andrzej Brzeski – bard, autor piosenek i aktor, który pracował również w Bielańskim Ośrodku Kultury, gdzie tworzył i prowadził wydarzenia artystyczne. W kontekście Bielańskiego Ośrodka Kultury nie możemy zapomnieć o Hannie Rek-Wyrobek – piosenkarce, której szlagiery takie jak „Gdy mi Ciebie zabraknie”, „Augustowskie noce” czy „Złoty pierścionek” nucimy do dziś. Przy Goldoniego 1 prowadziła „Salonik Artystyczny”, w którym zapraszała znane osobowości polskiej sceny muzycznej. W BOK-u założyła również studium piosenki, w którym młodzież rozwijała swoje muzyczne pasje. Swoje miejsce na Bielanach odnalazła także Olga „Kora” Sipowicz, która od 2000 roku mieszkała przy ul. Płatniczej – w sercu Starych Bielan.

 

Z zespołem Felivers

 

Bielany niewątpliwie są miejscem o artystycznym duchu. Dlatego laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu JoséSong (www.josesong.pl), odbywającego się od 2015 roku na Bielanach, nagrali płytę z utworami twórców związanych z tą dzielnicą. Płyta zawiera jedenaście wyjątkowych utworów w klimatycznej odsłonie, nagranych w Kofeina Music, a za realizację odpowiedzialni są członkowie zespołu Felivers – Miłosz Fergiński i Konrad Jażdżyk. Konsultacji wokalnych udzielił także Jacek „Yazik” Maślanka. Utwory można również znaleźć w serwisach streamingowych. Płyta została wydana dzięki wsparciu Burmistrza Dzielnicy Bielany Grzegorza Pietruczuka oraz Urzędowi Dzielnicy Bielany, pod honorowym patronatem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

 

 

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim wykonawcom: Ewie Rejman, Kindze Wołoszyn, Zuzannie Urbanik, Nadii Regule, Natalii Kosmowskiej, Darii Salamon, Aleksandrze Pieczkowskiej, Elisabeth Pryce, Katarzynie Wygnaniec, ESENCJI oraz Kornelii Czerwiec. Na pianinie grał Piotr Lusawa, a koncert poprowadził Jan Sałek.

Koncert sprzed roku zakończył się muzyczną niespodzianką – wszyscy młodzi artyści zaśpiewali wspólnie utwór „Szklana pogoda” autorstwa kompozytora Grzegorza Stróżniaka, z tekstem Marka Dutkiewicza. Pomysł na tekst zrodził się na bielańskim Wawrzyszewie.

10 listopada 2023 zagraliśmy koncert raz jeszcze. Sala w Urzędzie Dzielnicy Bielany pękała w szwach. Gościem specjalnym był Marek Dutkiewicz. A wokalistom towarzyszył zespół muzyczny w składzie Maciej Bąk, Tobiasz Michna i Mirosław Skowroński. Ogromne podziękowania dla niezastąpionych wolontariuszy z XXII LO im. Jose Marti za pomoc w organizacji.

Więcej o tym koncercie tutaj.

Tutaj możesz posłuchać całej płyty.

 

 

   Zobacz także

12 września 2024
Chodź, pomaluj mój świat Marek Dutkiewicz, przez wiele lat mieszkaniec Bielan i sąsiad Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego, wspomina z sentymentem swoje relacje z wybitnym kompozytorem, który w tym roku
01 września 2024
Bielany od dawna przyciągają artystów, dla których malowniczy klimat tej dzielnicy stanowi niewyczerpane źródło inspiracji. To właśnie tutaj powstawały piosenki, które od dekad poruszają nasze serca. Rok temu Bielany stały
21 sierpnia 2024
„To naprawdę się wydarzyło” Wróciłeś z Meksyku i osiedliłeś się na Bielanach. Mieszkam przy ulicy Żeromskiego, gdzie słońce wpada przez okna, dając mi poczucie, jakbym znowu był w Meksyku. Mój
25 lipca 2024
„Byłem oszołomiony spokojem, zielenią i klimatem” Sześć lat temu, zafascynowany spokojem i zielenią Bielan, zdecydował się tutaj zamieszkać. Od tamtej pory ta wyjątkowa dzielnica Warszawy stała się dla niego nie